Виїзне засідання Комітету з метою контролю за збереженням археологічних знахідок на Поштовій площі

Ірина Подоляк
Стандартно

Комітет з питань культури і духовності провів виїзне засідання Комітету з метою контролю за збереженням археологічних знахідок на Поштовій площі

20 травня Комітет Верховної Ради України з питань культури і духовності провів відкрите виїзне засідання на місці поточної реконструкції Поштової площі. Метою засідання було визначити, чи забезпечується захист залишків вулиці часів Київської Русі, відкритої археологами під час будівництва торгово-розважального центру коло річкового вокзалу на київському Подолі. В засіданні взяли участь вчені-археологи, які очолюють розкопки, представники забудовника, КМДА та Київської міської ради. Присутніми були також преса і громадськість.

Засідання розпочалося з огляду території будівництва. Археологічна знахідка, яка змінює уявлення науковців про кордони стародавнього Києва, за словами представника інвестора будівництва Валерія Олійника, вже коштувала забудовнику від 20 до 25 мільйонів гривень. Як повідомив присутнім директор Центру археології Національної академії наук Михайло Сагайдак, знахідки періоду XI-XIII століття, відкриті на глибині 7 метрів під землею поруч з подільською поштовою станцією, станом на сьогодні зберігаються під змонтованою нещодавно бетонною плитою, що знаходиться між поштовим будинком і храмом Різдва Христового. Щойно бетон набере міцність – розкопки будуть продовжені – вже під плитою, яка захищатиме розкоп від шкідливого впливу будівництва. Від кількості і значення виявлених артефактів залежатиме, як саме вони зберігатимуться.

Дослідники поділилися з членами Комітету проблемами, які ускладнюють процес збереження цієї частини древнього Києва – передусім, через відсутність відповідальної за процес музеєфікації установи та відповідного фінансування. Як зазначила Генеральний директор Національного науково-дослідного реставраційного центру Світлана Стрельникова, після виявлення усіх знахідок, потрібно буде у найкоротші терміни запустити процес консервації – зокрема, безпомилково визначити відповідну методику. Водночас, без фінансової підтримки з боку держави, повноцінні експериментальні роботи провести буде неможливо.

З іншого боку, дослідники висловили своє занепокоєння тим, що компоненти історичного середовища станом на сьогодні загалом є законодавчо незахищеними від забудовників.

Наостанок члени Комітету висловили готовність разом з науковцями працювати над розробкою відповідної законодавчої ініціативи. Найближчим часом проблеми, виявлені в ході виїзної роботи на Поштовій площі а також спосіб реагування на них, будуть обговорені на засіданні Комітету.

11013285_640220612777178_342544771717022740_n

11012617_640220646110508_3675605169003732069_n

У «Самопомочі» пропонують запровадити конкурсний добір керівників закладів культури

Стандартно

Парламенту пропонують запровадити конкурсний добір керівників закладів культури. Відповідний законопроект за ініціативи депутата фракції Об’єднання «Самопоміч» Ірини Подоляк зареєстровано у Верховній Раді (№2669-1).

У законопроекті запропоновано внести зміни до низки законів у галузі культури, а також до Кодексу законів України про працю.

Як зазначено у пояснювальній записці до документа, його мета – встановити прозору конкурсну процедуру призначення керівників закладів культури, а саме музеїв, бібліотек, театрів.

Запропонований проект закону визначає чіткі характеристики, необхідні для зайняття керівних посад, а також колегіальність у прийнятті рішення про призначення. Що на думку авторів сприятиме зростанню професійності керівників закладів культури, а також забезпечить ротацію кадрів та рівні можливості усіх кандидатів.